צעד אחר צעד, המדריך למפתח המתחיל | גיא הדרכה ופיתוח תוכנה

צעד אחר צעד, המדריך למפתח המתחיל


לשם ההצלחה המיוחלת, אפל עשתה לנו המפתחים את החיים פשוטים - יצרה לנו את חנות האפליקציות מבין הגדולות בעולם שהוקמה עד כה. אך הדבר לא פשוט כלל…. ע"מ לפרסם אפליקציה שפיתחתם תצטרכו לעבור כמה שלבים ובניהם נושאים שיווקיים, פיננסיים, חוקיים וכו'.

השיטה הבסיסית לתמחור האפליקציה שלנו היא שאפליקציה שנמכרת ב – 0.99 סנט תחולק 30% לאפל ו- 70% לנו המפתחים. אפל תעשה לכם את העברת הכספים לחשבון אחרי הקיזוז.

נזכור שציבור המשתמשים יכול להוריד אפליקציות מורשות בלבד מהחנות, מה שמחייב אותנו המפתחים לעמוד בסטנדרטים קשוחים לפעמים. אפל עומדת על כך שאפליקציות ימכרו ללקוחותיה כחלק מחוזה אישי בינה לבין המפתח. לכן, אנחנו מחויבים לשים לב לפרטים הקטנים.

נעבור לתכלס' …

כללי

אנחנו המפתחים יודעים שפיתוח תוכנות בסביבות Windows ובסביבות אחרות הוא חינם (ברב המקרים). שפה כמו Java תהיה נגישה לפיתוח אפליקטיבי עצמי ולבסוף מכירה או סתם שימוש אצל החבר. בחברת אפל הדברים, מסתבר, לא כל כך פשוטים. ציינתי שאפל קבעה סטנדרטים גבוהים להפצת אפליקציות ואלו יעשו רק דרכה !

המחשב

כן כן, מה לעשות? לא ניתן לפתח אפליקציות לאיפון ואיפוד טאצ' בלי מחשב מק (MAC) ומערכת הפעלה OSX מגרסה  10.5 ומעלה. ולשם כך, המחשב חייב לשאת מעבד אינטל בתוכו.

המחשב הזול ביותר המוצע כיום בשוק הינו ה- Mac Mini. מדובר במחשב קטן מימדים שיושב על שולחן העבודה לצד המסך. סיקור למחשב ועוד מוצרים תמצאו כאן.

אני צריך רקע בפיתוח תוכנה?

שפת התכנות בה כותבים תוכניות לאייפון נקראת Objective-C. מתכנתים שמכירים את אחת משפות התכנות הבאות: C++Java או C# יוכלו לבצע מעבר די חלק לעולם ה-Objective-C. זוהי שפה קלה יחסית, מונחית-עצמים, ה-Syntax שונה במעט מהקונבנציות של C אך מאוד נוח. לצערם של מתכנתי ה-Java ו-C# לא תמצאו בה את ה-Garbage-collector כך שתאלצו לנהל את הזיכרון בעצמכם.

חשוב לציין, שאם אתם מפתחים בשפות C++/C ויש לכם תוצרים מוכנים לשימוש, תוכלו להשתמש בקוד מבלי לשנותו כמעט בכלל, מכיוון שהקומפיילר (המהדר) יודע "לדבר" עם שפות אלה.

רוצה ללמוד פיתוח תוכנה מהבסיס?

יש הרבה קורסים באינטרנט וכן קורסים פרונטאליים במכללות השונות. ההמלצה ללמוד JAVA או ++C.

אני ממליץ בחום לכל מי שתכנת בעברו או מתכנת היום ורוצה להתפתח בכיוון חם ונחשק, שיתחיל לפתח לאיפון !

כך תצברו יתרון משמעותי בשוק בזמן קצר ביותר!

מה צריך כדי לפתח לאיפון, איפוד טאצ' או….?

בעיקרון לא צריך מכשיר ע"מ להתחיל ולפתח. ישנו סימולטור נחמד שמדמה איפון כחלק מסביבת הפיתוח. הסימולטור מכיל כל מה שצריך על מנת ליצר אפליקציות, אפילו מורכבות מאוד. למעשה מה שחסר לסימולטור זה את ה GPS עם מיקומים משתנים (נותן מיקום אחד), חסרה המצלמה, וחסר הטלפון …

אז איזה מכשיר בכ"ז כדאי לי לקנות?

אם רוצים להיות רציניים בפיתוח, צריך לעשות מספר צעדים לקראת המטרה. אחד מהם זה אכן קניית מכשיר שיריץ את האפליקציה שלנו. אם אין לכם כוונה להשתמש במצלמה, ב GPS או בטלפון אזי איפוד טאצ' ישרת את המטרה יפה מאוד. בד"כ תכניתנים אוהבים לבדוק את האפליקציה שלהם על האיפוד טאצ', לתת לחברים שיבדקו ורק בסוף הפיתוח להריץ אל האיפון שלהם.

נצא לדרך, אבל קודם נירשם !

על מנת לפתח אפליקציות, יש להירשם לתוכנית המפתחים של Apple. המחיר הוא 99$ לשנה עבור מפתח בודד והתוכנית מאפשרת לכם לפתח אפליקציות, לבדוק אותן על מכשיר ה-iPhone שלכם ושימוש בחנות האפליקציות על מנת למכור (או לחלק בחינם) את התוכנות שתכתבו. המוטו של אפל הוא: פתחו אפליקציות בקלות – בדקו אותן בקלות – הפיצו אותן בקלות. איפה נרשמים?באתר המפתחים של אפל.

אפל יכולים לקבל את ה 99$ בצורה פשוטה, פשוט עקבו אחרי ההנחיות באנגלית (אם תיתקלו בבעיה, תעלו שאלה בפורום). באחד משלבי ההרשמה תתבקשו לשלוח פקס אל אפל. בענייני רישום מול אפל תמיד "יפה שעה אחת קודם" וכדאי לעשות זאת בהקדם מכיוון שתהליך זה עלול לקחת יותר משבועיים!

ישנן מספר אפשרויות רישום הן כמפתח עצמאי והן כחברה. ישנו שינוי בעלויות (299$ עבור חברה). הדבר לא אמור לשנות לרובנו מכיוון שאנחנו לא מתכוונים לפתח אפליקציה פנים ארגוניות.

אין לי תקציב למק, מה אני עושה?

יש מספר דרכים "לעקוף" את העניין, אך אני תמיד ממליץ לרציניים שבינינו לעשות את זה כמו שצריך ולרכוש מק.

אם בכ"ז חשקה נפשכם ואתם רוצים לפתח כבר מחר, יש פתרונות (עד שתרכשו מחשב מק כמובן). לא אוכל לפרסם כאן מאמר על התקנה ע"ג מחשב שאינו של אפל כיוון שהדבר אינו חוקי כנראה. אך ישנם כ"כ הרבה דרכים יצירתיות לעשות כן. פשוט תיעזרו בגוגל. ניתן לפנות אלי גם באמצעות פורום פיתוח אפליקציות ב"תפוז".

אין לי תקציב לרישום, אני רק רוצה "להרגיש" את השפה. מה עושים?

אם כן, כאמור, מדובר בשפת Objective-C שאותה יש להריץ על פלטפורמת פיתוח בשם X-Code. יש צורך להוריד את ערכת הפיתוח (אחרי שנרשמנו) ולהתחיל לפתח. את התוצרים שלנו נוכל לראות רק ע"ג הסימולטור.

חברים אני לא ממצליץ להתחיל לפתח או להגות רעיונות מטורפים לפני שקראתם את המסמך למפתח של אפל!

ישנן שיטות להריץ את התוצרים שלנו ע"ג מכשיר מבלי לרכוש רישיון לכך.  אני לא רוצה לדבר על פריצות המכשיר ל Jailbroken. אני מעוניין לדבר על נושאים חוקיים בלבד ולכן נתמקד בפיתוח עצמו ולא באיך פורצים!

או קיי, מה עכשיו?

אחרי שקניתם / התקנתם את המחשב עם מערכת הפעלה של מק בגרסה הנכונה ואחרי שקניתם איפון / איפוד טאצ' ונרשמתם לתכנית המפתחים של אפל לאיפון – אתם מוכנים לשלב הבא והמעניין ביותר – פיתוח האפליקציה הראשונה שלכם.

יש להוריד את ה – iPhone Software Development Kit או לחילופין iPhone SDK. ניתן להוריד אותו מפורטל המפתחים. לסביבת העבודה, כמו שכבר ציינתי קודם, קוראים X-Code. סביבה זו תסייע לנו בכתיבת הקוד, בהרצתו באיתור השגיאות ואף במציאת זליגות זיכרון. בנוסף לכל הכלים הנחמדים שציינתי, ישנו כלי נוסף והוא כלי בניית ממשקים למשתמש או בקיצור ה-Interface Builder שאיתו ניתן לעצב מסכים ביתר קלות.

אני אישית לא משתמש בו, מפני שאני לא יודע מה נעשה "מאחורי הקלעים" ולכן אני מעדיף "להתלכלך" בבוץ.

שלום עולם – Hello World !

הרבה תכניתנים רוצים שאתן להם אפליקציה שרק כותבת שלום עולם על המסך וזהו: "ומשם אנחנו נמשיך לבד". חברים זה לא עובד ככה. נכון שאני ממליץ על התחלה בקטן אבל אני מציע לקרוא חומרים טרם כתיבת האפליקציה הראשונה שלכם. ההתנסות אמנם חיונית אך ישנה דרך לא פשוטה לעבור עד שתוכלו להבין מה באמת קורה שם !

אני מריץ וזה עובד נפלא, אבל זה נעשה איטי

חברים, בדיוק בגלל תופעות כאלה אני מציע לעשות את זה בצעדים קטנים. ישנו כלי נוסף שאפל מספקת לנו עם ה-SDK והוא ה-Instruments. זה לא כלי הכי אינטואיטיבי … אבל עובד מצוין. הכלי למעשה מריץ את קובץ התוצר שלכם דרכו ומנתח את כמויות הזיכרון שמוקצות ומשוחררות ע"י האפליקציה שלכם. באם זיהה הכלי שהאפליקציה שלכם "זולגת" אזי תצטרכו לראות מאיפה נובעת הבעיה דרך פריסת הכתובות והמשתנים שהקציתם לאורך ההרצה.

"טוב סיימתי מה עושים עכשיו …"

מצוין, אחרי שיש לנו את האפליקציה הראשונה עובדת, נרצה להעלות אותה לחנות האפליקציות של אפל הלא היא ה-AppStore . ישנם שלבים מאוד ברורים לאיך לעשות את זה בצורה הנקייה והבטוחה ביותר. אפל שומרת לעצמה את הזכות לשלול ממך את הזכות להפיץ את התוכנה מפאת אלפי סיבות שונות שיש באמתחתה.

מפתחים שולחים את האפליקציות שלהם לאישור ותהליך זה עלול להיות ארוך ומתיש. זמן אישור התוכנית עלול לקחת בין שבועיים לארבעה שבועות ואז האפליקציה עלולה להידחות. אחת הסיבות הנפוצות לדחייה היא דווקא בניית ממשק משתמש לא ידידותי. אפל כתבה מסמך שידריך אתכם איך לא להידחות מסיבה זאת. מניסיוני, אפליקציה טובה תאושר תוך זמן סביר ותהיה זמינה ב-AppStore במהירות יחסית.

יופי זה בחנות של אפל, אבל אף אחד לא קונה את זה ….

אמר פעם פרסומאי מצליח "אין מוצר גרוע יש פרסום לא מוצלח" – זה נכון מאוד!

ישנן כיום יותר מ- 200 אלף אפליקציות המוצעות למכירה ובחינם וכדי שייקנו דווקא את האפליקציה שלכם, אתם צריכים להתבלט מעל לאחרים.

אז איך עושים את זה …?

הרבה ממליצים (ואני לא ממש אוהב את הרעיון הזה) ליצור גרסת לייט (Lite Version) של האפליקציה ולשחרר אותה לחנות. במקביל (אולי אחרי שבועיים-חודש) לפרסם את האפליקציה המלאה. אומרים שבכך מראים רצינות לשוק. אני חושב שאם יצאתם עם אפליקציה מספיק "חזקה" אין סיבה "לגרות" את השוק.

אני ממליץ על אתרי ביקורות וסיקורים לאפליקציות, רשימה חלקית ניתן לראות כאן.

"מוטב להתחיל לפתח עכשיו מאשר לחכות למחר,

אולי תגיע ההזדמנות לעשות את המכה…" (עשיר אנונימי)

ניתן למצא מאמר זה גם באתר מאמרים .

12 מרץ, 2010 תחת קטגוריה מאמרים - המשך קריאה

21 Responses to “צעד אחר צעד, המדריך למפתח המתחיל”

 1. מאת Refugio:

  What's Going down i'm new to this, I stumbled upon this I've found It positively helpful and it has aided me out loads.
  I am hoping to contribute & assist other customers like
  its helped me. Great job.

 2. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites
  really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back later.

  All the best

 3. It's awesome to visit this website and reading the views of all mates about this post,
  while I am also zealous of getting know-how.

 4. מאת google:

  If you are going for best contents like I do, only pay a
  visit this web site every day as it presents feature contents, thanks

 5. מאת bobop:

  I will immediately grasp your rss feed as I can not
  in finding your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you have any? Kindly let me understand in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 6. Real nice style and design and wonderful articles , very little
  else we want : D.

 7. מאת Roshe Runnings:

  I truly appreciate this post. I have been looking everywhere
  for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day!

  Thanks again!

 8. מאת Shani:

  I think thhe admin of this website is truly working hard for his web site, because here every data is quality based material.

 9. Heya excellent blog! Does running a blog similar to this take a lot of work?
  I have virtually no expertise in coding but
  I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any recommendations or techniques for
  new blog owners please share. I know this is off topic but I simply needed to ask.

  Thanks!

 10. Hi, I check your new stuff daily. Your humoristic style is witty,
  keep up the good work!

 11. מאת google:

  That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate information… Thank you for
  sharing this one. A must read post!

 12. מאת bobop:

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
  After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you
  write again very soon!

 13. מאת google:

  Thanks to my father who shared with me concerning
  this website, this web site is truly amazing.

 14. מאת Trik Judi:

  It's an remarkable piece of writing in support of all
  the web viewers; they will obtain advantage from it
  I am sure.

 15. מאת first options:

  Hello, I enjoy reading all of your article post. I wanted to write a little comment to support you.

 16. There is a creepy cob house that is used for storage and houses a big tom cat, and the attic holds many
  interesting items from Grandma's past. Another exquisite feature of
  Indo western dresses is its different motifs. The perfect location, perfect man as
  well as your perfect dress, there might be anything you could
  have desired for.

  Visit my website simple wedding dresses

 17. מאת אייל:

  שלום.
  הייתי שמח לשמוע את דעתך לגבי סביבת הפיתוח של adobe flash builder 4.5 אשר מאפשרת כתיבת קוד אחיד שניתן לייצא ממנו קוד ל (טאבלט)ios, android, blackberry..
  למה לא כולם משתמשים כיום בכלי הזה בלבד ???

 18. מאת גיא:

  היי אלי,

  אין אפשרות להתקין "רק לניסיון" את מערכת ההפעלה OSX על גבי המחשב האישי שלך בבית.
  האופציה היחידה ברוב המקרים היא פשוט לקנות מחשב מיני מק משומש ולהתקין עליו ולנסות לפתח.

  כן, תוכל לפתח על המחשב המוצע במאמר הזה, ולשלוח לאפל לאישור …
  אם אתה זקוק לעזרה, אני אשמח לעזור.

  אני בטוח שאחרי האפליקציה הראשונה תקבל תיאבון בריא לפיתוח עוד כאלה :)

 19. מאת משה אדרי:

  יש חברה שמפתחת אפליקציות בהזמנה במחיר מצחיק ועוזרת לך בכל הפרוצדורה.
  האתר באנגלית אבל אפשר לתרגם בגוגל…
  אני מצרף קישור

 20. מאת אורי קרן:

  האמת אחרי שהורדתי את האפליקציה של החתונות ואחרי קריאה של המאמר הזה, גיא עשה לי חשק לפתח.

  אין לי מק ואני לא חושב שאשתי תאשר קנייה של אחד כזה … מה עושים בכ"ז?

 21. מאת אלי שלומוב:

  קודם כל אחלה אתר, כל הכבוד !

  אבל אם אני רוצה להתקין מחשב מק רק בשביל הניסיון … איך אני עושה את זה?
  מישהו יכול לעזור לי בעניין הזה?
  האם אני יכול לפתח אפליקציות ולפרסם אותן בחנות של אפל מהמחשב הזה?

כתיבת תגובה

 • תגים